Az amerikai letelepedési jogot (zöldkártyát) nemcsak amerikai házassággal, családtag szponzorálással - https://www.patakicenter.com/szponzor), menedékjoggal - https://www.patakicenter.com/menedekjog, DV viza lottóval - https://www.patakicenter.com/viza-lotto-dv-program, stb. lehet megszerezni, hanem vannak más módszerek is. Ilyen például a VAWA - https://www.patakicenter.com/bantalmazas, de a T- vagy az U-vízum megszerzése is elvezethet a zöldkártyához.A Kongresszus létrehozta a „T” és az „U” vízumot, hogy bizonyos súlyos bűncselekmények áldozatait arra ösztönözze, hogy együttműködjenek a bűnüldözőkkel a bűnelkövetők ellen. Az áldozatoknak érdemes felmérni az ügyük körülményeit, hogy eldöntsék, ügyük egyedi sajátossága kapcsán az U- vagy T-vízum mellett tudnak-e erősebben érvelni.
Vázoljuk a két vízum közötti különbségeket és hasonlóságokat, hiszen különböző típusú bizonyítékokat kell bemutatnia T- vagy U-vízum jogosultság bizonyításához.
(1) Mind a T-, mind az U-vízum magában foglalja az „
emberkereskedelem vagy embercsempészet” minősítő bűncselekményét.
Az „ emberkereskedelem vagy embercsempészet” meghatározása: az Egyesült Államok törvényei szerint az emberkereskedelem bűncselekmény elemei három (3) kategóriába sorolhatók (
az emberkereskedelem áldozatának bizonyítania kell, hogy a bűncselekmény a lenti három (i.-ii.-iii.) elem közül legalább egy elemet tartalmazott).
(i) Folyamat: egy személy toborzása, szállítása, áthelyezése, befogadása (elég hosszú ideig ahhoz, hogy jelentősen korlátozza vagy korlátozza az áldozat mozgását vagy képviseletét) vagy fogadása.
(ii) Módok és eszközök: fenyegetés, kényszer, emberrablás, csalás, megtévesztés, hatalommal vagy jogi eljárással való visszaélés (például a bevándorlási hatóságok felhívásával való fenyegetés, ha az áldozat megszökik).
(iii) Cél: prostitúció, pornográfia, erőszak és szexuális kizsákmányolás, kényszermunka, kényszerszolgaság, adósrabszolgaság vagy rabszolgaság.
Példák, amik hasznosak lehetnek annak megértéséhez, hogy ki minősíthető az emberkereskedelem áldozatának (a lenti példák közös eleme: csalás, megtévesztés, visszaélés, kényszer, erőszak, etc.).
Példa 1: emberkereskedelem áldozatának minősül egy személy, akinek beteg gondozói állást és amerikai „munkapapírokat” ígértek, ha az Egyesült Államokba jön, de megérkezéskor nagyon kevés pénzért volt kénytelen dolgozni, vagy eleve más munkakörben kellett dolgozzon.
Példa 2: ha a személyt rábeszélték, hogy jöjjön az Egyesült Államokba, és később rájött, hogy a valódi cél az volt, hogy olcsó vagy nem fizetett munkaerőért kizsákmányoljak, akkor az embercsempészet eredményeként tartózkodik az Egyesült Államokban.
Példa 3: bevándorlási státusszal nem rendelkező nőt egy emberrablási kísérlet „áldozatának” tekinthetünk, ha egy férfi megpróbálta belekényszeríteni a teherautójába, és ennek következtében súlyos érzelmi traumát szenvedett, de megúszta anélkül, hogy fizikai sérülést szenvedett volna. Közvetlen áldozatként kérhetett U vizát, mert emberrablási kísérlet áldozata lett, és megsérült.
Példa 4: az USCIS a szemlélődőnek is adhat U státuszt, mint közvetlen áldozatoknak, ha szokatlanul súlyos sérülést szenvedett a bűncselekmény szemtanúi miatt; az ilyen mellékes eseteket azonban nehéz megnyerni a jelentős kárra vonatkozó szilárd bizonyítékok nélkül; a leggyakrabban használt példa egy olyan nő esete, aki egy minősített bűncselekmény szemtanúja miatt vetélést szenved.
A (6) pontban taglaljuk, hogy ki minősül „közvetett áldozatnak” U-vízum céljából.
(1) A T-vízumra való jogosultsághoz embercsempészet következtében az egyén az Egyesült Államokban kell tartózkodnia, azaz, az Egyesült Államokba kellett utaznia, mert az embercsempészet elkövetője toborozta, becsapta (kényszerítette, elrabolta, etc.), máskülönben, ha nem lenne az Egyesült Államokban.
Ez eltér az U-vízumot kérelmezők minősítési kritériumaitól, akik nyaralni vagy más célból jártak az Egyesült Államokban, majd embercsempészetnek vagy más minősített bűncselekménynek voltak kitéve.
(2) Az U-vízumkérelmezőknek nagyobb mértékben együtt kell működniük a bűnüldöző szervekkel. A T-vízumot kérelmezők sem utasíthatják el az embercsempészettel kapcsolatos bűncselekmények kivizsgálását végző bűnüldöző tisztviselőkkel való ésszerű együttműködési kérelmet, de sok esetben a T-vízumkérelmezőknek egyáltalán nem kell együttműködniük a bűnüldöző szervekkel.
Ezenkívül a T-vízumot kérelmezőknek nem kell „segítőkészség-igazolást” (Certification of Helpfulness / I-918B) beszerezniük egy minősített ügynökségtől, úgy, mint az U-vízumot kérelmezők eseteben. Viszont a T-vízumot kérelmezőknek javasolt, hogy kérelmükhöz szerezzenek be egy bűnüldöző tisztviselő nyilatkozatát arról, hogy embercsempészet-bűncselekmény áldozatai. Bár ez technikailag nem kötelező, a USCIS nagyobb valószínűséggel fogja kedvezően elbírálni a kérelmet, ha az áldozat bizonyítja, hogy együttműködik a rendőrséggel vagy a kormányzati szervekkel és annak tisztviselőivel.
(3) Az U-vízumkérelmezőknek bizonyítaniuk kell, hogy „jelentős fizikai vagy lelki bántalmazást” szenvedtek el a bűncselekmény következtében.
A T-vízumkérelmezőknek nem kell dokumentációt benyújtaniuk a fizikai vagy lelki bántalmazásról (bár ez minden bizonnyal segít egy meggyőzőbb eset felépítésében).
A T-vízumkérelmezőknek azonban be kell mutatniuk, hogy az Egyesült Államokból való eltávolításuk „rendkívüli nehézségeket okozna, amelyek szokatlan és rendkívüli károkat okoznak”. Ezt nehéz lehet bizonyítani. Ezt megteheti, ha bizonyítékot szolgáltat arra vonatkozóan, hogy szenvedne, ha arra kényszerülne, hogy elhagyja az Egyesült Államokat, mert:
– olyan egészségügyi szükségletei vannak (az emberkereskedelem bűncselekménye miatt vagy egyéb okok miatt), amelyeket az orvosi vagy pszichológiai szolgáltatások hiánya miatt nem lehet kielégíteni hazájában,
– országa kormánya nem fogja megvédeni Önt a további károktól, és nem indít eljárást az emberkereskedelem elkövetői ellen,
– hazájában megbélyegeznék az emberkereskedelem áldozata miatt (például, ha szexuális kereskedelem női áldozataként azonosítanák, nem tudna munkát találni, nem házasodhatna össze, vagy ki van téve a további áldozattá válásnak),
– vagy az adott esetre jellemző egyéb tényezők miatt.
(4) Mind a T-, mind az U-vízumra éves felső határ vonatkozik
Annak ellenére, hogy a Kongresszus alkalmanként megvitatja a bűncselekmények áldozatai számára elérhető U-vízumok számának növelését, az éves felső határ 10 000 U-vízum és 5000 T-vízum marad. E számszerű korlátozások miatt érdemes ellenőrizni, hogy valamelyik vízumkategória elérte-e a felső határt, mielőtt jelentkezne.
(5) Egyéb T és U vízum hasonlóságok
Van néhány fontos hasonlóság a két vízum között. Mindkettő lehetővé teszi a fő kérelmezők számára, hogy származékos vízumot kérjenek bizonyos jogosult családtagok számára.
Ezen túlmenően a T és U-vízummal státusszal rendelkezők (és származékos családtagjaik) kérhetik az Egyesült Államokban való letelepülést (zöldkártyát) az Egyesült Államokban eltöltött idő és bizonyos egyéb követelmények alapján.
Továbbá, mind a T-, mind az U-vízumkérelmezőknek kevésbé kell aggódniuk az Egyesült Államok „elfogadhatatlansága” (Grounds of Inadmissibility) miatt, mint a többi vízumkérelmezőnek.
Kérelmezhetik az elfogadhatatlanságról való diszkrecionális mentességet (Waiver) az I-192 nyomtatványon, amely nem követeli meg a „végletes nehézségek” (Extreme Hardship) bemutatását, ami sok más felmentést kérőtől megkövetel.
(6) Egyes családtagok U-vízumot kérhetnek közvetett áldozatként, ha az 'elsődleges áldozat’ gyilkosság vagy emberölés miatt halt meg, vagy alkalmatlanná vagy „cselekvőképtelenné” vált, és ezért nem tudnak segíteni a hatóságoknak a bűnügyi nyomozásban. Az USCIS rendszerint „cselekvőképtelennek” tekinti a kiskorúakat, ezért családtagjaik gyakran közvetett áldozatnak minősülnek.
Ki minősül „közvetett” áldozatnak U-vízum céljából
Az USCIS figyelembe veszi az áldozat korát a bűncselekmény elkövetésekor annak meghatározásához, hogy ki minősül közvetett áldozatnak. A 21. életévét betöltött bűncselekmények áldozatainál házastársuk, valamint 21 éven aluli gyermekeik közvetett áldozatnak tekinthetők. A 21 éven aluli áldozatok esetében a szüleik és a 18 év alatti nem házas testvéreik tekinthetők közvetett áldozatnak.
Példák, amik hasznosak lehetnek annak megértéséhez, hogy ki minősül „közvetett” áldozatnak.
Példa 1: Tegyük fel, hogy egy nem állampolgárságú nő fiát 20 évesen meggyilkolták. Az anyát traumatizálta az elvesztése, és ennek következtében jelentős lelki sérüléseket szenvedett. Segítette a rendőrségi nyomozást azzal is, hogy információkat adott fiáról és a gyilkosság napján történt eseményekről. Ebben a példában az anya közvetett áldozatnak minősül, mert egy 21 éven aluli elhunyt sértett szülője volt, a bűncselekmény következtében sérelmet szenvedett, és segített a nyomozásban. Még akkor is jogosult lehet, ha a gyilkosság óta eltelt néhány év, mert az USCIS az áldozat életkorát veszi figyelembe a gyilkosság idején, és ebben a példában az áldozat 20 éves volt.
Példa 2: tegyük fel például, hogy egy okmányokkal nem rendelkező férfi négyéves kislánya az Egyesült Államokban születik, aki gyermekmolesztálás áldozata lesz. Amint az apuka rájött, hogy kislányát szexuálisan molesztálták, értesítette az esetet a rendőrségen, és segített a nyomozásban, de súlyos érzelmi sérüléseket szenvedett a kislánya miatt. Az apuka közvetett sértettként U státuszra lehet jogosult, mert lánya fiatal kora miatt „cselekvőképtelen”, segített a nyomozásban, és a bűncselekmény következtében sérelmet szenvedett.
Lényeges, hogy a közvetett áldozatoknak is bizonyítania kell, hogy megfelelnek az U-státuszra vagy az U-vízumra való jogosultság egyéb követelményeinek, pl., hogy a személy beengedhető az Egyesült Államokba, segíteni fognak a bűncselekmény kivizsgálásában, etc.
Közlemény:
Kérjük ossza meg baráti körével a Pataki Center irodánk elérhetőségét, hiszen ügyintézésünk alapját a tisztesség képezi, és az ügyfeleink bizalma elsődleges!
Ne habozzon kapcsolatba lépni velünk, keressen bennünket bizalommal, ha bármilyen bevándorlási ügye (család alapú, etc. szponzorárlás, stb.) adódik, hiszen bárhonnan is keresi irodánkat, mindig rendelkezésre állunk és szívesen segítünk.
Függetlenül attól, hogy ügyfeleink hol élnek az ügyintézésünk az ügyfél tartózkodási helyétől független; megbízható és megfizethető szolgáltatásunk bárhonnan elérhető.
Ezen bejegyzés és az itt található információ általános tájékoztató jellegű, valamint semmiképp nem értelmezhető és minősíthető tanácsadásnak.
Jegyezte:
www.patakicenter.com